Jaki i do kiedy fotelik dla dziecka

Do kiedy fotelik dla dziecka

Wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka, należy wiedzieć o kilku rzeczach. Dowiesz się, który fotelik jest najlepszy do montowania tyłem do kierunku jazdy, który ma limit wzrostu i wagi, a który jest fotelikiem podwyższającym. Warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech. Poniżej wymieniono zalety każdego z nich. Należy dokładnie przeczytać instrukcję, aby upewnić się, że dziecko jest bezpieczne w foteliku. Po zapoznaniu się z funkcjami fotelika dziecko będzie mogło z niego bezpiecznie korzystać przez wiele lat.

Sadzanie dziecka tyłem do kierunku jazdy

Najbezpieczniej jest umieszczać dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia przez nie 5 percentyla wagi i wzrostu. Mimo że dzieci są mniejsze od dorosłych, ich ciało nie jest mniej sztywne. Wytrzymałość więzadeł i kości jest również taka sama. Dziecko z 95. percentyla jest jednak większe i cięższe, co oznacza, że będzie z większą siłą wypychać swoje ciało do przodu. Ponadto nie może ono siedzieć i widzieć, co się dzieje z przodu samochodu.

Używanie fotelika odwróconego tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze niż fotelika odwróconego przodem do kierunku jazdy, ponieważ umożliwia on równomierne ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa w foteliku. Ponadto każdy fotelik jest zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną ochronę dla określonego wieku, wagi i wzrostu. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni fotelik dla swojego dziecka. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka.

W razie wypadku szyja dziecka jest bardzo narażona na obrażenia, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Głowa dziecka w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy jest wyrzucana do przodu, co powoduje nadmierne obciążenie. Kręgosłup, który jest również mniej elastyczny niż rdzeń kręgowy, jest również podatny na urazy. Dlatego foteliki samochodowe ustawione tyłem do kierunku jazdy są zalecane do ukończenia przez dziecko piątego roku życia.

Foteliki samochodowe ustawione tyłem do kierunku jazdy są również bezpieczne dla małych dzieci. Można w nich przewozić dzieci o wadze do 28 kg i wzroście do 35 cm. Wynika to z faktu, że dzieci często osiągają maksymalny wzrost i wagę przed osiągnięciem limitu wagi. Podobnie foteliki samochodowe typu “convertible” mocowane tyłem do kierunku jazdy są bezpieczne dla dzieci o wadze do 50 kg. Limit wagi zależy jednak od modelu fotelika i wagi dziecka.

Limit wagi

Limit wagi fotelika to maksymalna waga dziecka, jaką może ono bezpiecznie przenosić w foteliku. Foteliki samochodowe ustawione przodem do kierunku jazdy są zazwyczaj wyrzucane, gdy dziecko osiągnie górną część skorupy. Producenci mogą jednak twierdzić inaczej. Ważne jest, aby zapoznać się z limitami wagi fotelików samochodowych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla młodszych dzieci. Na przykład limit wagowy dla fotelika w szelkach skierowanego przodem do kierunku jazdy jest znacznie wyższy niż w przypadku fotelika podwyższającego.

Przeczytaj też:   Jakie krzesło do biurka dla dziecka

Przy zakupie fotelika samochodowego producent powinien podać zalecany limit wagi dla Twojego dziecka. Sprawdź w instrukcji obsługi LATCH, czy dany fotelik posiada limit wagi. Można również zasięgnąć porady u producenta fotelika. Większość producentów fotelików samochodowych udostępnia te informacje rodzicom. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz uniknąć zakupu niewłaściwego fotelika dla Twojego dziecka. Zapoznając się z limitem wagi, można mieć pewność, że dziecko będzie bezpieczne i pewne.

Maksymalny limit wagi fotelika zależy od jego konstrukcji i producenta. Na przykład fotelik Britax Advocate G4 ma limit wagowy 40 funtów. Ponadto limit wagi dla fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest inny. Należy dokładnie sprawdzić te informacje przed zakupem fotelika. Jeśli kupujesz fotelik skierowany tyłem do kierunku jazdy, powinieneś przeczytać instrukcję producenta, aby upewnić się, że limit wagowy jest zgodny z samochodem.

Limit wagi fotelika jest również ważny, ponieważ waga dziecka może przekroczyć maksymalną wagę fotelika. Oprócz limitu wagowego ważne jest również, aby wiedzieć, czy fotelik samochodowy jest dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Limit wagi fotelika pomoże Ci upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne podczas jazdy samochodem. Fotelik dziecięcy musi być również odpowiednio zamocowany. W zależności od wagi dziecka może być konieczny zakup dodatkowego wyposażenia ochronnego.

Ograniczenie wysokości

Jeśli szukasz fotelika samochodowego dla dziecka, musisz najpierw poznać limit wysokości. Limit wysokości fotelika zależy od wagi i wzrostu dziecka i jest różny dla dzieci w poszczególnych krajach. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci o wzroście poniżej 40 cm powinny używać fotelika dziecięcego. Dzieci o wzroście od 40 do 57 cali powinny używać fotelika podwyższającego. Jeśli jednak dziecko jest wyższe, można również użyć pasa bezpieczeństwa.

Wybierając fotelik dla dziecka, upewnij się, że limity wagi i wzrostu są zgodne z wiekiem dziecka. Dzieci poniżej drugiego roku życia powinny siedzieć w foteliku dla niemowląt odwróconym tyłem do kierunku jazdy. Dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat powinny być przewożone w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy. Limit wagi podany jest orientacyjnie, dlatego dziecko powinno używać fotelika podwyższającego, dopóki nie osiągnie wzrostu pozwalającego na zapięcie biodrowego i barkowego pasa bezpieczeństwa.

W przypadku dzieci poniżej szóstego roku życia granica wzrostu dziecka w foteliku musi wynosić co najmniej cztery stopy i dziewięć cali. W Stanach Zjednoczonych dzieci w wieku od ośmiu do dziewięciu lat muszą jeździć w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Po ukończeniu trzeciego roku życia mogą przesiąść się do fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy. Limit wzrostu dziecka w foteliku wynosi cztery stopy i dziewięć cali, a waga dziecka nie przekracza czterdziestu funtów w przypadku dzieci w wieku siedmiu lat i młodszych.

Fotelik podwyższający

Fotelik podwyższający podnosi dziecko na tyle wysoko, aby pas biodrowy był prawidłowo zamocowany. Dzieci poniżej trzynastego roku życia są najbezpieczniejsze na tylnym siedzeniu i powinny jeździć samochodem tak długo, jak to możliwe. Foteliki podwyższające chronią również dziecko przed poważnymi obrażeniami, jeśli pas biodrowy jest za nisko i nie pasuje prawidłowo. W tym artykule omówiono, dlaczego foteliki podwyższające są tak ważne. Omówiono również, jak długo dziecko powinno z nich korzystać.

Przeczytaj też:   Jaki kot dla dziecka

Fotelik podwyższający musi być używany z pasem biodrowym, aby dziecko było prawidłowo zabezpieczone. Pas naramienny powinien spoczywać na klatce piersiowej dziecka. Pasy bezpieczeństwa powinny być stosowane, aby zapobiec lataniu dziecka w razie wypadku. Aby mieć pewność, że fotelik podwyższający jest prawidłowo dopasowany, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Foteliki podwyższające powinny być używane do momentu osiągnięcia przez dziecko limitów wzrostu i wagi podanych na foteliku. W stanie Waszyngton dzieci muszą jeździć w foteliku podwyższającym, dopóki nie osiągną wysokości czterech stóp i dziewięciu cali. Fotelik powinien być również używany, dopóki dziecko waży co najmniej 40 funtów. Niektóre stany wymagają jednak, aby dziecko jeździło w foteliku podwyższającym do ukończenia dwunastego roku życia. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego dziecka, zawsze miej w pobliżu fotelik podwyższający.

W zależności od wieku dziecka można rozważyć zastosowanie fotelika samochodowego z pasami bezpieczeństwa. Ten rodzaj fotelika pozwoli dziecku pozostać w foteliku przez dłuższy czas, dlatego szukaj takich, które mają wyższe limity wagowe i wyższy górny pas naramienny. Będziesz zadowolony! Chociaż fotelik samochodowy może być wygodnym rozwiązaniem, zbyt długi czas spędzony w foteliku podwyższającym może być szkodliwy dla rozwoju dziecka.

Renesans fotelików samochodowych

Brytyjska matka i dziennikarka Jean Helen Ames była pierwszą osobą, która zaproponowała foteliki samochodowe, aby chronić dzieci. Chcąc zapewnić swojemu synowi maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, zaprojektowała fotelik odwrócony tyłem do kierunku jazdy z pasem bezpieczeństwa w kształcie litery Y. W 1965 r. Ames zgłosiła w Londynie dwa patenty, z których pierwszy opisywał pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z centralnym trzpieniem w stylu spadochronowym i szybko odpinaną klamrą.

Mimo ogromnych zalet fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy, producenci długo nie nadążali za postępem w dziedzinie motoryzacji. Pierwszy masowo produkowany samochód wyjechał na ulice w 1908 roku, a funkcje bezpieczeństwa fotelików przeznaczonych dla dzieci zostały w pełni wykorzystane dopiero prawie trzy dekady później. Jednak obecnie foteliki dziecięce są już powszechnie stosowane.

Organizacja Physicians for Automotive Safety (PAS) publikuje broszurę na temat bezpieczeństwa fotelików dziecięcych. Grupa zaczyna lobbować na rzecz lepszych standardów dla fotelików dziecięcych w samochodach. Pierwsza federalna norma dotycząca bezpieczeństwa dzieci, FMVSS 213, zostaje ogłoszona przez National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Pierwsze foteliki samochodowe przeszły pomyślnie testy zderzeniowe, ale nie wszystkie. Mimo tych postępów producenci nadal muszą przechodzić testy bezpieczeństwa, aby uzyskać certyfikat.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska