Gra planszowa 5 sekund – świetna zabawa dla każdego

Planszówki cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim można miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi i oderwać się na chwilę od nowych technologii. Hitem wśród dzieci i dorosłych jest gra planszowa 5 sekund. Na czym polega?

W ostatnich latach gry planszowe zyskały na popularności. Na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawych tytułów, które pozwalają ciekawie spędzić czas z rodziną lub znajomymi. Na uwagę zasługuje seria gier 5 sekund, gdzie gracze odpowiadają na proste pytania pod presją czasu. Jak w to grać?

Czym jest gra planszowa 5 sekund?

Gra planszowa 5 sekund to bardzo popularna gra towarzyska, która może stać się hitem każdej imprezy lub wieczoru spędzonego w gronie rodzinnym. Jest ona przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie ma też znaczenia stopień zaawansowania. Nie trzeba być znawcą i wielkim fanem gier planszowych, żeby zagrać w 5 sekund i dobrze się przy tym bawić. Na czym polega fenomen tej gry? Ma ona proste zasady i wywołuje duże emocje, ponieważ kluczowy jest tu wyścig z czasem. Gracz musi odpowiedzieć na pytanie w ciągu zaledwie 5 sekund, a czasomierz odmierzający sekundy za pomocą metalowej kulki, zjeżdżającej po plastikowej spirali, dodatkowo rozprasza. Udzielenie odpowiedzi pod taką presją nie jest łatwe. W przypływie adrenaliny gracze mają problem z najprostszymi pytaniami, co generuje dużo zabawnych przejęzyczeń i irracjonalnych odpowiedzi. Sprawia to, że gra stanowi nie tylko wyścig po zwycięstwo, ale jest też świetną, pełną humoru rozrywką.

Jakie są zasady gry w 5 sekund?

Gra planszowa 5 sekund zawiera:

  • karty z pytaniami, 
  • karty funkcyjne (Następny, Zmiana),
  • planszę do gry,
  • pionki do gry,
  • czasomierz,
  • pudełko na karty,
  • instrukcję.

Zasady są bardzo proste. Gracze rozkładają planszę i ustawiają na niej pionki. Następnie losują pytanie, na które odpowiada gracz siedzący na “gorącym krześle”. Na odpowiedź ma on 5 sekund, odkąd usłyszy pytanie zadane przez inną osobę. Musi wymienić np. 3 rasy psów lub 3 warzywa korzeniowe. Pytania choć proste, pod presją czasu mogą sprawiać kłopot. Trudno nie skupiać się na rozpraszających kulkach przesuwających się po spirali odmierzającej czas. Przeciwnicy chętnie ocenią, czy na pewno udzieliłeś poprawnych odpowiedzi, które ze względu na okoliczności często są zabawne lub dziwaczne. Można też posługiwać się kartami, dzięki którym pytanie przechodzi na następnego gracza. Trzeba szybko zdecydować, czy przekazać pytanie, ryzykując, że przeciwnik odpowie poprawnie. Wygrywa ten, komu uda się najszybciej przejść planszę. 

Przeczytaj też:   Jaki inhalator dla dziecka

Jaką wersję gry 5 sekund wybrać?


Gra 5 sekund doczekała się kilku wersji. Podstawowa zawiera 378 kart, na których znajduje się 756 pytań. Z kolei wersja Duo to już ponad 1400 pytań, które zapewniają świetną zabawę na długie godziny. Warte uwagi są też wersje tematyczne. W grze 5 Sekund Sport znajdziemy pytania dotyczące sportu, sportowców i akcesoriów sportowych. 5 Sekund Harry Potter sprawdza natomiast wiedzę o przygodach Harry’ego, Rona i Hermiony. 5 Sekund Junior to wersja stworzona z myślą o dzieciach, z kolei 5 Sekund Dzieci kontra Dorośli pozwala rodzicom zmierzyć się ze swoimi pociechami. Jest też coś wyłącznie dla dorosłych. To 5 Sekund: Bez Cenzury, czyli gra, w której pytania zostały przygotowane z myślą o pełnoletnich graczach. Nie brak tu dwuznacznych aluzji, jest to więc świetna propozycja na imprezę ze znajomymi. Niezłą gimnastyką dla umysłu jest wersja 5 Sekund Negatyw, gdzie umysł musi się nieźle nagimnastykować, by nie popełnić błędu. Duży wybór gier z serii sprawia więc, że znajdziemy wśród nich coś na każdą okazję.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska