Twój maluch doceni kosz pełen zabawek i gier ułożonych w motywy kolorystyczne i kulinarne. Dobrym wyborem jest przedmiot do aportowania, który pomoże mu słuchać wskazówek, wykonywać polecenia i rozwijać poczucie dumy. Przydatne mogą być również zabawki o wielu zastosowaniach. Można na przykład podarować dziecku łyżkę lub drewnianą łyżkę w kształcie serca. Dzięki tym przedmiotom dziecko może nauczyć się przestrzegać wskazówek i okazywać empatię podczas zabawy.
Zapewnienie rozrywki jednorocznemu dziecku
Zapewnienie jednemu dziecku rozrywki jest wyzwaniem dla większości rodziców, ale jest wiele sposobów, aby zapewnić mu zajęcie i radość. Zapewnienie im rozrywki nie musi być drogie ani skomplikowane – można stworzyć ciekawe zajęcia, wykorzystując przedmioty, które już ma się w domu. Poniżej podano kilka zabawnych zajęć dla dzieci jednorocznych. Poniżej znajduje się kilka pomysłów, które z pewnością zapewnią dziecku zajęcie w ciągu dnia.
Tworzenie zabawki. Poddaj recyklingowi pudełko po płatkach śniadaniowych lub tekturę i wykorzystaj ich kawałki jako zabawki. Innym świetnym pomysłem jest pozwolenie dziecku na naśladowanie tego, co robisz, aby stworzyć zabawkę. Używając kolorowych patyczków, możesz stworzyć zabawkę przypominającą potwora. Takie zabawki pobudzą kreatywność dziecka i zachęcą je do rozpoznawania kolorów. Zabawianie rocznego dziecka w czasie, gdy Ty jesteś w pracy, może być świetnym sposobem na spędzenie czasu i zapewnienie dziecku rozrywki.
Innym świetnym pomysłem jest przygotowanie torby sensorycznej. Wykorzystaj stare pudełko po butach lub duże pudełko do przechowywania różnych przedmiotów, które dziecko może dosięgnąć. Wykorzystaj je do gry sensorycznej lub naucz dziecko nowego słowa. Możesz też grać w bańki, aby dziecko nauczyło się nowych słów. Przynajmniej raz dziennie wypróbuj nowe zajęcie, a dziecko będzie się nim zajmować przez wiele godzin. Zdziwisz się, jak wiele radości sprawi to Twojemu dziecku.
Zadbaj o jego szczęście
Może być Ci trudno utrzymać radość jednorocznego dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, jak sprawić, by dziecko nie czuło się nieszczęśliwe i sfrustrowane. Istnieją jednak sposoby, aby pomóc dziecku w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i budowaniu odporności. Oto kilka wskazówek:
Dzieci w tym wieku są bardzo impulsywne i ruchliwe. Ich uwaga jest krótka i rzadko kiedy są w stanie skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas. Nie są też jeszcze ekspresyjne – często śmieją się i odwracają, gdy coś je rozbawi. Jednoroczne dzieci nie są jeszcze gotowe do nawiązywania relacji, ale możesz pomóc dziecku poczuć się bezpiecznie, poświęcając mu swoją stałą uwagę. Postaraj się być cierpliwy, a wkrótce znajdziesz właściwą równowagę między opieką a odpuszczaniem.
Pomaganie dziecku w okazywaniu empatii
Pierwszym krokiem w pomaganiu dziecku w okazywaniu empatii jest nauczenie go przyjmowania punktu widzenia innych osób. Można to zrobić w zabawny sposób, włączając w to gry i zabawy, które pozwolą dziecku poznać różne uczucia. Innym świetnym sposobem na nauczenie dziecka emocjonalnej treści opowieści jest wykorzystanie obrazów. Jeśli to możliwe, wybierz książkę, która porusza temat empatii. Można również zaangażować dziecko w dyskusję na temat bohaterów i ich emocji. Rozmawiajcie też o różnych sytuacjach.
Empatia jest podstawową ludzką emocją. Małe dzieci zaczynają rozumieć i wyrażać swoje uczucia już w wieku 10 miesięcy. W tym wieku zaczynają dostrzegać, że druga osoba cierpi, i próbują ją uspokoić. Dzieci mogą rozwijać tę empatię już w wieku dwóch lat, ale szkolenie powinno rozpocząć się znacznie wcześniej. Niemowlęctwo jest najważniejszym etapem uczenia dziecka okazywania empatii. Nawet niemowlęta mogą się wiele nauczyć na podstawie reakcji rodziców, dlatego należy poświęcić czas na obserwowanie dziecka w działaniu i rozmawianie o tym, co czuje.
Mimo że dzieci potrafią wyczuwać emocje innych ludzi, same mogą być ich nieświadome. Nawet jeśli rozumieją, co czują inni, mogą nie reagować w odpowiedni sposób. Mogą też wyrażać swoje emocje poprzez brzydkie zachowanie. Dziecko może wyrażać frustrację, złość, a nawet kpinę. Jednak nawet jeśli dziecko nie wyraża empatii, może nauczyć się innych rodzajów empatii.
Dbanie o zdrowie
Zdrowa dieta ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju dziecka. Większość dzieci w tym wieku spożywa zbyt dużo bardzo przetworzonej żywności, która jest powiązana z wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i cukrzyca typu 2. W tym artykule przedstawiono plan utrzymania jak najbardziej naturalnej i zdrowej diety dziecka. Informacje pochodzą z książki “Food to Grow On” autorstwa Sarah Remmer i Cara Rosenbloom.
Unikaj mocno przyprawionych potraw. Zawarte w nich przyprawy mogą zamaskować naturalny smak jedzenia i nie są korzystne dla zdrowia w dłuższej perspektywie. Ponadto dzieci często krztuszą się kawałkami jedzenia, których nie potrafią rozdrobnić przed ukończeniem czwartego roku życia. Należy raczej podawać pokarmy w mniejszych kawałkach i o konsystencji puree. Jeśli dziecko odmawia jedzenia, należy poczekać do następnego posiłku.
Wycieczki jednodniowe
Planując jednodniową wycieczkę dla dziecka, należy pamiętać, że podróżowanie z małym dzieckiem może być stresujące. Transport publiczny jest głośny, a Ty musisz się przygotować na to, że dziecko prawdopodobnie nie będzie dobrze spało w samochodzie. Podróżne urządzenie dźwiękowe może stworzyć nastrój sprzyjający drzemce. Warto też zabrać ze sobą coś na zmianę, np. obiad na pikniku lub popołudniową drzemkę.
Aby uzyskać bardziej edukacyjne doświadczenie, zabierz dziecko do muzeum lub akwarium. Interaktywne eksponaty i szkło, którego można dotknąć, sprawiają, że jest ono atrakcyjne dla małych dzieci. Odwiedź Ripley’s Aquarium w Toronto, które oferuje edukacyjne i zabawne doświadczenia dla rodzin z małymi dziećmi. Możesz także odkrywać zbiory muzeum, pozwalając dziecku bawić się w dotykowych elementach. Możesz też popracować nad umiejętnością mówienia. Jeśli Twoje dziecko lubi zwierzęta, wybierz się do muzeum lub akwarium.
Wiek dziecka może mieć wpływ na to, co spakujesz na wycieczkę. Gdy dziecko rośnie, łatwiej jest spakować się na jednodniową wycieczkę. Nie trzeba już będzie nosić pieluch. Ponadto można pozwolić dziecku spakować własny plecak. Pozwól im także pomóc w pakowaniu się na cały dzień, wybierając torbę podróżną i wózek, który można spakować. Im bardziej dziecko będzie zaangażowane, tym bardziej spodoba mu się wycieczka.
Wycieczki z noclegiem
Zabranie rocznego dziecka na wycieczkę z noclegiem wymaga pewnego planowania. Aby zapewnić dziecku komfort, dobrze jest przestrzegać tej samej rutyny, co w domu. Warto też porozmawiać z dzieckiem przed podróżą, aby poczuło się bardziej zrelaksowane. Jeśli wyjeżdżacie na dłużej niż kilka dni, warto rozważyć krótszą podróż.
Rezerwując pokój w hotelu, należy upewnić się, że posiada on łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych lub przynajmniej pokój z dużą szafą. Można też poprosić o łóżko Pack’n’Play. Nawet standardowy pokój hotelowy z małą szafą może okazać się za mały. Jeśli podróżujesz z maluchem, rozważ wynajęcie wielopokojowego pokoju na Airbnb zamiast standardowego pokoju hotelowego.
Czas posiłków
Pora posiłków dla rocznego dziecka może być wyzwaniem. Maluchy nie potrafią jeszcze samodzielnie się odżywiać i może minąć 10-20 prób, zanim zaczną akceptować nowe potrawy. Staraj się nie naciskać na nie, aby jadły nowe rzeczy, a zamiast tego zaproponuj, aby spróbowały po jednym kęsie każdej nowej potrawy. Nawet jeśli maluchowi coś nie smakuje, zaproponuj mu to przynajmniej. Zbilansowany posiłek będzie zawierał pokarmy, które dziecko lubi i kilka, których nie lubi.
Zacznij od przygotowania talerza, który będzie dostosowany do wielkości malucha. Żołądek malucha jest mniejszy niż dorosłego, dlatego należy podawać mu małe porcje i upewnić się, że wie, że będzie dostawał tylko to, na co ma ochotę. Używaj także specjalnych talerzy dla maluchów, ponieważ są one przeznaczone dla małych rączek. W ten sposób nie musisz się martwić, że wypluje całą miseczkę na podłogę. Nie zmuszaj jej do jedzenia wszystkiego, co ma na talerzu, ponieważ większość dzieci w końcu żuje coś, co ma na talerzu.
Kolejnym ważnym krokiem jest nauczenie dziecka spożywania pokarmów stałych. Początkowo dziecko powinno być karmione piersią lub butelką, ale gdy jest już gotowe do jedzenia, należy spróbować podawać mu pokarmy stałe. W miarę jak dziecko będzie rosło, przyzwyczai się do smaku i konsystencji stałych pokarmów. Dzięki temu nie umrze z głodu, jeśli opuści jeden posiłek. Jeśli jest głodne, będzie chętniej jadło więcej.