Grupa mieszkaniowa SŁONECZNA EKIPA

Pozytywne doświadczenia grup mieszkaniowych – Kameralnej Grupy Usamodzielnienia i Pszczółek, oraz dążenie do:

- Intensyfikowania indywidualnej pracy z dzieckiem oraz jego rodziną,
- Tworzenie dzieciom większej możliwości współdecydowania o wielu sferach swego życia,
- Dawanie szansy wzrastania w mniejszej społeczności i rodzinnym klimacie,
- Efektywne wzmacnianie poczucia własnej wartości, przynależności, bezpieczeństwa,

zaowocowały wiadomościami o tym, że trzy grupy z placówki socjalizacyjnej, po wakacjach, przeprowadzi się do mieszkań.

Dzieci na początku z dużymi obawami przyjęły wiadomość o tym, że czeka ich przeprowadzka, ponieważ większość z nich mieszkało w dużym domu ponad dwa lata i przyzwyczaiły się do miejsca. Z upływem czasu, po licznych rozmowach z opiekunami, rodzinami i ze sobą nawzajem, oswoiły się z myślą o zmianie miejsca zamieszkania i zaczęły się cieszyć i oczekiwać na przeprowadzkę.
W sierpniu 2012 r. otrzymaliśmy klucze do przestronnego, świeżo wyremontowanego mieszkania w kamienicy na Saskiej Kępie, przy ul. Lipskiej 14/6. Nasze nowe mieszkanko jest słoneczne, przestronne i kolorowe. Dlatego w czasie rozmyślań na temat nazwy grupy bardzo często nasuwały się skojarzenia typu: słoneczne, jasne, wesołe, ciepłe, radosne, aż w końcu na jednym ze spotkań grupowych nazwaliśmy się – SŁONECZNA EKIPA.

Mieszkanie składa się z kuchni, która była wyposażona w meble i kuchnię, garderoby, w której zastaliśmy dwie duże szafy – pozostałe pomieszczenia były puste : trzy pokoje sypialne dzieci, dwa z nich z balkonami, salon, łazienka z WC, samodzielne WC, przedpokój, pomieszczenie piwniczne.
Z powodu konieczności wyposażenia mieszkania, dzieci na Ul. Lipską 14/6 przeprowadziły się 7 września 2012r, w dniu przywiezienia łóżek i stołu. Nadal jesteśmy w trakcie umeblowania mieszkania co dobrze wpływa na integrację grupy, ponieważ wspólnie wybieramy elementy wyposażenia, składamy, montujemy i cieszymy się z każdej rzeczy, która pojawia się w mieszkaniu.

Słoneczna Ekipa to grupa w skład, której wchodzi ośmioro dzieci, z czego dwoje przebywa w ośrodkach – MOS, MOW, gdzie realizują obowiązek szkolny. Opiekę nad dziećmi sprawuje pięciu wychowawców. Codzienna praca wychowawcy zorganizowana jest w taki sposób, by pomagał i wspierał dzieci w zaspakajaniu potrzeb, rozwijaniu zainteresowań, oraz inicjował zajęcia, które nauczą dzieci jak miło i przyjemnie można spędzić czas wolny.

Od pierwszego dnia pobytu w mieszkaniu wspólnie tworzymy, zatwierdzamy i kontrolujemy zasady funkcjonowania grupy, pracujemy nad integracją, tworzymy atmosferę zbliżoną jak najbardziej do warunków rodzinnych, rozwiązujemy wspólnie sytuacje trudne i konflikty, wprowadzamy działania usprawniające funkcjonowanie grupy.
Do podstawowych zadań grupy mieszkaniowej - Słoneczna Ekipa należą:
- Funkcjonowanie w warunkach zbliżonych do rodziny, w której każdy ma jasno określone zadania i przestrzeń,
- Indywidualna praca z dzieckiem, poprzez wsparcie, pomoc i szczegółową analizę problemu,
- Rozwijanie i utrwalanie umiejętności życiowych: racjonalne gospodarowanie pieniędzmi, zarządzanie środkami finansowymi, planowanie zakupów spożywczych, odzieżowych, nauka gotowania,
- Wpajanie norm i zasad życia społecznego i rodzinnego,
- Rozwijanie zainteresowań i mocnych stron dziecka – wzmacnianie, dowartościowywanie, wspieranie.

WYPOWIEDZI WYCHOWANKÓW GRUPY MIESZKNAIOWEJ SŁONECZNA EKIPA


„Po  roku spędzonym w mieszkaniu, czuję się super!! Czasem są może sprzeczki, ale jest okej i nie chciałbym szybko odchodzić, czuję się tu jak we własnym domu. Zawsze  jest czysto i jest co robić. Jest dobra i fajna atmosfera i ciepło.”

                                                                                                           Grzegorz lat 16

 

„Nasze mieszkanie „Słoneczna Ekipa” jest fajnym mieszkaniem pełnym radości i uśmiechu. Ja cieszę się, że trafiłam do mieszkania, ponieważ tutaj mogę czuć się jak w domu. Pewnie jakbym była w Dużym Domu to pewnie byłabym taka jak inne dzieci, chodzi o zachowanie i funkcjonowanie. Wiele razy mówiłam, że chcę wrócić do Dużego Domu, ale trochę później zmieniłam zdanie, ponieważ zobaczyłam jak jest tam a jak tutaj. Co na temat wychowawców, jest fajnie, każdy ma poczucie humoru i jest uśmiechnięty.”

                                                                                                         Iwona lat 14

© Copyright 2011-2018 - Dom Dziecka Nr 1 NASZ DOM im. Maryny Falskiej
Al. Zjednoczenia 34, 01-804 Warszawa, Tel/fax: 022 836 26 24, 022 834 31 38daFirm